"Jeśli nie uda mi się zrealizować mojego marzenia, myślałem sobie, nie stanie się to dlatego, że nie skorzystałem z szansy podjęia wyzwania"

Monty RobertsZapraszamy na jazdy konne!

Trwa nauka jazdy konnej w naszym Stowarzyszeniu
Proponowane terminy:
ks. Rafał Przybyła - intruktor - tel. 797 271 034 poniedziałek i wtorek.
Szymon Polednik - intruktor - po indywidualnym umówieniu;
Marta Śwolany - intruktor i hipoterapeuta - sobota - po indywidualnym umówinieniu przez ks. Rafała Sobota i niedziela według indywidualnych umówień z intruktorami.
Lekcja to zasadniczo jedna godzina. W czasie jednej lekcji intruktor może umówić do trzech osób. Obecność innych konie, ma bardzo dobry wpływ na koncentrację koni.
W ramach lekcji przewiduje się czyszczenie konia, siodłanie, rozprężanie oraz ćwiczenia.
Pierwsze lekcje prowadzone są zawsze na lonży.
Nie uznajemy nauki jazdy konnej przez wrzut na konia i hajda w teren.
Przez pierwsze jazdy poznajemy ewentualnie już zdobyte umiejętności lub uczymy podstaw jazdy konnej przez ćwiczenia woltyżerskie na sztucznym koniu a dopiero później na zwierzęciu.
By wziąść udział w lekcjach należy dostarczyć oświadcznie od lekrza rodzinnego o braku przeciwskazań dojazdy konnej oraz zapoznać się z regulaminem stajni, na I spotkaniu z intruktorem.
Warto wykupić dodatkową polisę ubezpieczeniową, gdyż jazda konna zaliczana jest do sportów ekstremalnych. Natomiast dzieci obowiązkowo! Dzieci uczymy jeździć konno od 10 roku życia, za pisemną zgodą rodziców.
Strojem właściwym są buty na lekkim obcasie, najlepiej z wysoką cholewą. Spodnie wygodne, nie powodujace obtarć.
Warto kupić sobie swój kask. Intruktorzy jednak dysponują kaskami.

Nasi instruktorzy:
Jolanta Suchanek - Instruktor Rekracji Ruchowej spec. Jazda Konna tel. 512107050 stajnia w Bycinie
Szymon Polednik - Instruktor Rekracji Ruchowej spec. Jazda Konna stajnia RANCHO LEŚNA Zabrze Mikulczyce umówienia przez Księdza Rafała
Renata Kuciejczyk - Instruktor Rekracji Ruchowej spec. Jazda Konna i hipoterapia, stajnia w Sadowie k. Lublińca
Marta Swolany - Instruktor Rekracji Ruchowej spec. Jazda Konna i intruktor sportu Hipoterpaia - stajnia RANCHO LEŚNA Zabrze Mikulczyce
Ks. Rafał Przybyła - Instruktor Rekracji Ruchowej spec. Jazda Konna i hipoterapia tel. 797271034 stajnia RANCHO LEŚNA Zabrze Mikulczyce
Wychowałem się w Toszku w śląskiej rodzinie, ale przy wielkim udziale Pana Józefa Dzwonowskiego – repatrianta z Żydaczowa, który przyjaźnił się z moim opą. To właśnie Pan Józef zaszczepił mi miłość do koni. To u niego zaczęły się marzenia o jeździe konnej. To u Pana Józefa – mojego przyszywanego dziadka w wieku 7 lat uczyłem się już pracy przy koniu i z koniem, uczyłem się powożenia oraz pracy na polu. Przy zwożeniu siana poznawałem jego historię życia oraz miłość do koni. Po maturze wstąpiłem do Wyższego Seminarium Duchownego w Opolu. Po święceniach kapłańskich w 2007 roku trafiłem jako wikariusz do Parafii w Lublińcu. Tam dzięki młodzieży trafiłem do stajni Pana Andrzeja Skorupy. Tam też uczyłem się jazdy wierzchem i zaczęła się realizacja moich młodzieńczych marzeń. Kupiłem też Erotyka i wraz z nim marzenia się spełniały. W 2010 rozpocząłem konne pielgrzymowanie do Goja w parafii w Wisniczu. Owocem naszej Konnej Pielgrzymki było powołanie w 2013 roku Stowarzyszenia Miłośników Koni HUBERTUS. Pełnię w nim funkcję Prezesa. Od stycznia 2014 jestem Diecezjalnym Duszpasterzem Miłośników Koni w Diecezji Gliwickiej. Od sierpnia 2014 jestem instruktorem rekreacji ruchowej ze specjalnością jazdy konnej a od wrzęśnia 2015 intruktorem sportu - hipoterapia. Zapraszam do realizowania jeździeckiej pasji.

Jak uczymy?

Naszą ideą jest współpraca z koniem. Stawiamy na komfort jazdy konnej samego konia a dopiero później naszej osoby. Stąd też na pierwszych lekcjach uczymy równowagi oraz wyczucia konia. Ćwiczenia te odbywają się na oklep, bowiem tylko tak jeździec jest w stanie poznać ruch konia. Nie jest sztuką nauczyć jeźdźców przeświadczenia, iż jazda konna polega na utrzymaniu się w siodle. Sztuką jest przekazanie takiej wiedzy i takich umiejętności, aby dosiadający współpracował z koniem. Jazda konna to proces kształcenia. Formuje on nie tylko postawę fizyczną ale i duchową szeroko pojętą. Od przełamywania lęków, po poznawania Boga jako dawcy życia naszych podopiecznych. Skoro koń jest tak piękny – w takim razie jak piękny jest jego Stwórca? A skoro jest piękny to przecież nie możemy zadawać mu bólu. Stąd też kładziemy nacisk na właściwą postawę jeźdźca zarówno w siodle jak i wobec konia. Dla nas, koń ma swoje miejsce w stadzie i w hierarchii stworzeń. Nie uczłowieczamy zwierząt. Traktowanie ich jak człowieka jest pogwałceniem ich jestestwa, odebraniem ich zwierzęcej osobliwości. Koń jest zwierzęciem i nie myśli, nie działa i nie czuje po ludzku. Jeśli nasze ideały są ci bliskie – zapraszamy!