"Jeśli nie uda mi się zrealizowaę mojego marzenia, myślałem sobie, nie stanie się to dlatego, że nie skorzystałem z szansy podjęcia wyzwania"

Monty Roberts


Nowy kalendarz - nowe zadania w 2018

21 stycznia - charytatywne kolędowanie -

To charytatywne spotkanie, połączone ze wspólnym śpiewaniem kolęd. Jego celem jest zbiórka funduszy na hipoterapeutyczne działania naszego Stowarzyszenia.
Kolędowanie odbędzie się w kościele Wniebowzięcia NMP ul. Kozielska 29, Gliwice.

02 kwietnia – Ostereiten Żędowice i Gliwice Ostropa

W naszym rejonie są organizowane dwie konne procesje o urodzaje - Osterreiten. Jedna w Gliwicach - Ostropie, druga w Żędowicach koło Zawadzkiego. Modlimy się o urodzaje, o poszanowanie pracy ludzkiej, o czystość interesów, o uczciwość i poszanowanie pracowników i pracodawców, o pracę dla bezrobotnych. Powierzamy swoją jeździecką pasję i pracę rąk ludzkich Zmartwychwstałemu Chrystusowi przez wstawiennictwo świętych patronów: Św. Huberta, Św. Marcina i Św. Jerzego – patronów miłośników koni, św. Izydora i Urbana patronów rolników. Śpiewając pieśni wielkanocne uwielbiamy Boga, za dzieło którego dokonał na drzewie krzyża. Wyruszamy spod kościoła, po drodze zatrzymujemy się przy poszczególnych krzyżach, zanosząc do Boga wezwania o urodzaje i poszanowanie pracy ludzkiej. Do procesji może przyłączyć się każdy. Jednak warto zwrócić uwagę na kilka istotnych zasad bezpieczeństwa. Przede wszystkim bezpieczeństwo jeźdźca, ludzi z otoczenia oraz konia. Należy zawsze brać pod uwagę fakt iż jest to spotkanie, w której biorą udział różni jeźdźcy i różne konie. Trzeba się zastanowić czy mam na tyle umiejętności by poradzić sobie z koniem w obcym miejscu, przy tak różnorodnym przekroju koni. Istotnym warunkiem uczestnictwa jest ODPOWIEDZILNOŚĆ. Należy pamiętać o zasadzie iż to „najsłabsze ogniwo jest przewodnikiem”. Ktoś może powiedzieć: to niech nie jedzie! W każdym wydarzeniu, zawsze jest „najsłabsze ogniwo”. Nie ma wydarzenia w którym nie ma najsłabszego jeźdzca. Warto zauważyć iż koń jest zwierzęciem STADNYM. Jeśli jeden po galopuje pozostałe uczynią to samo, jeśli jeden odjedzie inne też to będą próbowały zrobić. Myślę, że jazda konna ma być przyjemnością i warto z niej korzystać, realizować ją jak najdłużej. Czy jest sens zamieniać siodło i wierzchowca na wózek inwalidzki? Wiem, że NIE! Dlatego APEL już dziś o OSTROŻNOŚĆ. To spotkanie ma charakter religijny. To nie zawody, to nie popis umiejętności. To jest modlitwa, może nie na klęcząco, ale w kontekście swojej pasji. By móc się nią cieszyć jak najdłużej potrzeba ROZTROPNOŚCI. Do wspólnej modlitwy już dziś serdecznie zapraszamy.

07 maja - Procesja o urodzaje w Poniszowicach

Jednym z dzieł Konnej Pielgrzymki do Goja, była w 2011 roku propozycja wzięcia udziału w procesji z modlitwą o urodzaje w dni krzyżowe, które w Kościele katolickim, obchodzimy w poniedziałek, wtorek i środę przed Wniebowstąpieniem Jezusa Chrystusa.
Do naszej prośby przychylił się Ks. Jan Palus – proboszcz z Poniszowic. Umówiliśmy się, że zawsze w jeden z tych dni miłośnicy koni, z okolicy będą brać czynny udział w tych że procesjach.
Nasz aktywny udział w tej modlitwie to przede wszystkim wyraz wiary i ufności względem Boga, jako Dawcy wszelkiego życia oraz błogosławieństwa pracy rolnika.
Nasza jeździecka pasja jest bardzo mocno związana z pracą rolnika. Od niej zależy czy będziemy mieć czym nakarmić nasze konie. To oni przygotowują siano i sieją na wiosnę ziarno, by móc w żniwa cieszyć się zbiorami. Rolnik to osoba, którą powinniśmy szczególnie szanować. Uczy nasz szacunku do Ziemi, troszczy się o to by ziarno było jak najlepsze a siano jak najbardziej smakowite – oczywiście dla koni.
Dzięki pracy rolnika, każdy człowiek ma chleb oraz inne produkty, które są codziennym darem stołu. Szanując jego pracę, modląc się za niego, okazujesz mu szacunek i odwdzięczasz się za wszelką pracę.
Przy poszczególnych stacjach – krzyżach lub kaplicach, kapłan w imieniu Kościoła zanosi do Boga prośby: o pokój na świecie oraz o błogosławieństwo we wszelkiej ludzkiej pracy w fabrykach, warsztatach, kopalniach, biurach, szkołach i w szpitalach. Każdy gdzieś pracuje. Każdy tego błogosławieństwa potrzebuję, jeśli tak, to myślę że warto wziąć udział w takiej procesji.
Coraz częściej w pracy doświadcza się wzajemnego poniżania. Relacje między pracownikami a pracodawcami niszczy „rządza pieniądza” zaś między pracownikami „wyścig szczurów”. Ciągłe pragnieniu sukcesu, zdobycia łatwego pieniądza: „jak tu coś zrobić, żeby się nie narobić”, sprawia, że wielu ludzi niszczy godność człowieka, zastępując ją przedmiotowością podmiotu.

VII Jeździecki Hubertus w Kościele – V Diecezjalny w Zabrzu Mikulczycach - III Zawody Jeździeckie

Pomysł na małą zmianę, zrodził się z pragnienia obchodzenia Uroczystości Św. Huberta na sposób religijny. Choć w niektórych stajniach, choćby w Stajni Pana Andrzeja Skorupy w Sadowiu, czy też w "Stajni na Krańcu Świata" w Niekarmii u Moniki Czyżowicz i w Stajni "Rancho Leśna" w Zabrzu MIkulczycach u Państwa Polednik, tradycja św. Huberta łączy się z modlitwą i błogosławieństwem kapłana, to jednak z przykrością trzeba stwierdzić, że główny Bohater jest dla wielu li tylko okazją do zakrapianej zabawy. Niestety takie są fakty. Dlatego odchodząc już od spoganizowanego święta konia - jak to niektórzy nazywają, przeżywać chcemy zawsze w ostatnią sobotę maja. Według źródeł św. Hubert zmarł 30 maja. Dzień 3 listopada to dzień przeniesienia Jego relikwii. Aby Diecezjalne obchody Patrona MIłośników KOni, nie był jednym "z", katolicki Hubertus będzie obchodzony w maju. W dniu 3 listopada, będzie sprawowana Eucharystia za żyjących i zmarłych członków Rodziny Miłośników Koni. W tym roku odbedą się charytatywne zawody o puchar Prezesa i Duszpasterza. Szczegóły patrz w zakładce ZAWODY 2015

05 sierpnia – IX Konna Pielgrzymka do Goja

W tym roku nasza Konna Pielgrzymka do Goja, odbędzie się poraz dziewiąty. Serdecznie zapraszamy już dziś do wspólnego tworzenia tej Pielgrzymki.
Zapraszajcie swoich znajomych, Gości, nie tylko jeżdzących konno, ale i tych którym odpowiada taka forma wypoczynku.
Pozdrawiam, Ks. Rafał.

03 listopada – Msza Św. za żyjących i zmarłych miłośników koni

Od 2014 roku, dwa razy w roku gromadzi nas św. Hubert przy Jezusie. Pierwszy raz w ostatnia sobotę maja ze stajni „Rancho Leśna” do kościoła św. Teresy w Zabrzu – Mikulczycach. Drugi raz 03 listopada, nasz Patron zaprasza nas na Eucharystię, by modlić się w rocznicę zarejestrowania naszego Stowarzyszenia za zmarłych i żyjących Miłośników koni. W czasie Eucharystii polecamy Bogu wszystko to czym żyjemy, nasze plany i marzenia.
Historia św. Huberta uczy nas właściwej hierarchii życiowej. W myśl idei św. Augustyna: „jeśli Bóg będzie na pierwszym miejscu wszystko inne będzie na właściwym” warto pójść śladem naszego Patrona, który przewartościował swoje życie na rzecz własnego zbawienia i relacji z Bogiem. Jeździectwo nie powinno nam przysłaniać , wartości Boga i drugiego człowieka.
Po Eucharystii udajemy się na skromny poczęstunek do domu parafialnego w parafii, w której pełni rolę wikarego nasz Diecezjalny Duszpasterz Miłośników Koni – Ks. Rafał Przybyła.
Co roku, chcemy się spotykać podczas Mszy św. i polecać dobremu Bogu przede wszystkim Zbawienie naszych braci i sióstr w rodzinie jeździeckiej.