"Jeśli nie uda mi się zrealizować mojego marzenia, myślałem sobie, nie stanie się to dlatego, że nie skorzystałem z szansy podjęcia wyzwania"

Monty Roberts

W tym co robimy możesz nas wesprzeć nr. konta:
BGŻ 30203000451110000002940120


Jak rozumiemy nasze zajęcia

Hipoterapia, to nowe zadanie, którego realizacji podjęliśmy się od września 2015 roku.
Koń, może służyć ludziom nie tylko w formie rekreacji czy też pracy zawodowej. Jego zalety mogą służyć także osobom o słabszej strukturze psychofizycznej. W naszej pracy kładziemy nacisk na to co dobre: nie mówimy celebrujemy lęku, ale pomagamy zauważyć: „ty siedzisz na koniu”. Tym samym podbudowujemy wartości, które są w człowieku. Słabość ciała i duszy jest jedynie punktem wyjścia hipoterapii, nie może więc ona stawać się głównym tematem zajęć z koniem. Próbujemy też pokazać naszym podopiecznym, że ich zajęcia nie są terapią ale wzmacnianiem tego co jest w nich dobre. Niestety język polski nie zna innego określenia jak terapia. Słowo to nie do końca oddaje wartość naszych zajęć. „Znowu terapia…” podopieczny idzie jak na skazanie. Terapia kojarzy się bowiem z koncentracją nad tym co słabe. Zamiast wzmacniać to co mocne.
Praca naszych hipoterapeutów polega wzmocnieniu tych wartości, które posiada nasz podopieczny, a w ten sposób poddaje terapii to co stanowi słabość.

Ważne by pamietać iż hipoterapia, jest jedynie elementem całej rehabilitacji, dlatego ważne jest by decyzję o zastosowaniu tego rodzaju ćwiczeń; skonsultować z lekarzem prowadzącym lub psychologiem, a także z innymi rehabilitantami.

Jak się umówić na zajęcia?

To proste: wystarczy zadzwonić i się umówić
Ksiądz Rafał Przybyła nr. tel. 797-271-034.
Po rozmowie zaproszę na Stajnie, by się poznać osobiście i umówić.
Pracujemy w stajni Rancho Leśna w Zabrzu Mikulczycach.
Ważne jednak aby przed przystąpieniem do zajęć, dostarczyć ważne dokumenty:
1. Skierowanie od lekarza, z zaleceniami stosownych ćwiczeń oraz oświadczeniem o braku przeciwskzań do hipoterapii;
2. Zalecenia s poradni psychologiczno - pedagogicznej
Serecznie zapraszamy!

Relacja:

Seminarium hipoterapeutyczne

12 grudnia br. O godz. 10.00 w domu parafialnym św. Józefa w Zabrzu odbyło się Seminarium poświęcone wartości hipoterapii. Seminarium otworzył Prezes Stowarzyszenia Hubertus, ks. Rafał Przybyła – hipoterapeuta. Przedstawił idee Stowarzyszenia oraz wykład poświęcony wartościom hipoterapii stawiając w drugiej części pytanie: czy hipoterapia dotyczy tylko osób niepełnosprawnych? Drugi wykład zatytyuwany: „Autyzm jako zadanie dla hipoterapii” wygłosiła Pani mgr Ewelina Kolarczyk – doktorantka UŚ – hipoterapeutka. Trzecim wystąpieniem był wykład Pana Andrzeja Kramarczyka – wieloletniego hipoterapeuty w Ośrodku w Rusinowicach, zatytułowany: „Koń to nie materac – ćwiczenia na koniu".
Po każdym z wykładów podjęto dyskusje na tematy poruszone w wystąpieniu prelegentów. Po wykładzie Pana Kramarczyka wymieniono się licznymi doświadczeniami. Między innymi metodami pedagogiczno – rehabilitacyjnymi, sposobie przekazu zasad BHP oraz poruszono kwestie kilku nieprawidłowości prowadzenia hipoterapii. Obecna młodzież, zdeklarowała swoją wolontaryjną pomoc przy prowadzeniu zajęć, zaś członkowie Stowarzyszenie poparli wniosek o powołanie komisji ds. hipoterapii, która miałaby działać przy Stowarzyszeniu Hubertus.

  • Relacja z Gościa Niedzielnego
  • Zapowiedź - Telewizja Zabrze

     

  •